Jaki kamień jest najchętniej stosowany w budownictwie?

Kamień to definicja uniwersalności. Jest ponadczasowy – jako jeden z pierwszych elementów wykorzystywanych w budownictwie od samych początków długiej historii ludzkości nie nudzi się nam do dziś (aż chciałoby się powiedzieć, że nie znudzi się nam nigdy). Jest wszechstronny – ze względu na swoje właściwości mechaniczne i fizyczne może być potencjalnie zastosowany w niemal każdym aspekcie budownictwa. Powszechnie zaś stosuje się go przy fundamentach i ich wzmocnieniach, elewacjach i obudowach, okładzinach i posadzkach. Aby dodać swojej przestrzeni luksusu i elegancji, sięgamy właśnie po kamień naturalny. A po który dokładnie? To granit jest najczęściej stosowanym kamieniem w budownictwie. Chociaż ma swoich pięknych konkurentów w postaci marmuru, piaskowca i trawertynu, zdobył sobie największą popularność. Warto dowiedzieć się o nim więcej, aby zrozumieć, dlaczego jest tak popularny.

Cechy granitu

Granit należy do grupy skał magmowych głębinowych, czyli powstałych w wyniku zakrzepnięcia lub krystalizacji magmy w głębi skorupy ziemskiej. Dzięki temu jest twardy i wytrzymały. Dodatkowo jako skała magmowa jest też mniej nasiąkliwy. Dzięki tym cechom jest bezpiecznym i trwałym materiałem budowlanym, odpornym na plamy i inne zanieczyszczenia. Niestety ceną za jego twardość jest trudna obróbka, która wymaga wysoce specjalistycznego podejścia. Do jego popularności na świecie przykłada się fakt, że występuje on w bardzo różnych częściach globu, w tym i w Polsce. W naszym kraju nie ma zbyt wielu odmian kolorystycznych granitu, jednak często sprowadzamy go z Indii i Brazylii, a także ze Szwecji i RPA. Dzięki temu do listy zalet można dodać szeroką gamę dostępnych kolorów i wzorów.

Zastosowania granitu

Granit jest pięknym i powszechnym materiałem szeroko stosowanym w budownictwie najwyższej klasy. Wykorzystuje się go na:

–  elementy wykończenia wnętrz,

–  schody,

–  blaty i parapety,

–  fundamenty i ściany budynków,

–  okładziny zewnętrzne i wewnętrzne,

–  murki oporowe i ogrodzenia,

–  cokoły i elementy małej architektury.

Świetnie spisuje się również jako dekoracja i wykończenie poszczególnych elementów. Doskonale komponuje się tak z drewnem, jak z metalem czy szkłem. Jego popularność nie powinna zatem budzić niczyjego zdziwienia.

Wróć